Dallime mes rishikimeve të "Lilo Xhimitiku"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Fondi i arkivave të Xhimitikut ishte i jashtëzakonshëm. Ai fiksoi ngjarje të rëndësishme të historisë së Shqipërisë në kapërcimin e gjysmës së dytë të shekullit të kaluar. Ndryshimet e rëndësishme të qytetit, restaurimi i Urës së Goricës, ngritja e bustit të Babë Dudës, hyrja e forcave partizane në Berat, ndarja e tapive, vizitën e Hrushovit etj, u fiksuan nga objektivi i tij. Kanë qënë me qindra filma e fotografi origjinale. Por fondi i fotografive të trashëguara prej tij është shumë i kufizuar për arsyen se arkiva në [[13 shtator]] [[1944]] u dogj së bashku me shtëpinë në Lagjen Goricë, në shkurt 1954 studioja shkatërrohet nga një stuhi dhe në vitin 1962 vërshimet e lumit përmbytin arkivin dhe studion duke u shkatërruar përfundimisht pjesa më cilësore e punës dhjetëravjeçare : arkivin e filmit dhe të fotografive, aparatet dhe makinat e stampimit, pa përmendur letrat dhe materialet e tjera. Po të llogaritësh edhe sekuestrimet, shtetëzimet dhe zhdukjen e shumë dëshmive nga frika e përsekucioneve mund të imagjinohet realisht kontributi i Lilo Xhimitikut dhe përmasat e tij kombëtare.
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Berat]]
[[Kategoria:Lindje 1907]]

Menyja e lëvizjeve