Dallime mes rishikimeve të "Dendësia"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  4 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.209.7) dhe riktheu rishikimin 1662262 nga Marbott
No edit summary
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.209.7) dhe riktheu rishikimin 1662262 nga Marbott)
{{SC|Data|Artikulli perdor fjale jo-teknike per te shpjeguar dukurine, prezanton koncepte qe nuk kane te bejne me termin fizk ne te njejtin paragraf}}
'''Dendësia''' në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. Ky mutterm përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.
 
Formula për dendësi është ''dendësia=masa/vëllimi'' ose ''d=m/V''. Nga kjo formulë rrjedh dhe njësia për dendësinë ''kg/m<sup>3</sup>''.

Menyja e lëvizjeve