Dallime mes rishikimeve të "Grupi Komunist i Korçës"

Jump to navigation Jump to search
v
rregullime te vockla
v (1l2l3k zhvendosi faqen Grupi Komunist i Korçës tek Grupi komunist i Korçës: Standardi britanik per t'i kapitalizuar emrat nuk perdoret ne shqipe standarde)
v (rregullime te vockla)
'''Grupi Komunistkomunist i Korçës''' ose ''Grupi i Korçës'' është njëri prej grupeve komuniste që u formuan dhe vepruan nga koha e [[Shqipëria|ShqipërisëShqipëri]] mes dy luftërave botërore dhee deri në themelimin e [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë Komuniste të Shqipërisë]].
 
== Themelimi ==
Pas celulave sporadike të krijuara nga [[Anastas Plasari]] në [[Korça|Korçë]] më 1927, në qershor të 1929 mbahetu mbajt një mbledhje në fushën mes fshatrave [[Ravonik]] e [[Qatrom]] me pjesëmarrjen e komunistëve: [[Mihal Lako]], Vaso Kajno, [[Sotir Vullkani]], Koço Jakova, Niko Xoxi, [[Sotir Polena]] dhe Teni Ikonomi., Kuku u bë objekt diskutimi formimi i komitetit drejtues, kuNë të u zgjodhën M.Mihal Lako, V.Vaso Kajno, S.Sotir Vullkani, K.Koço Jakova, N.Niko Xoxi,. dheGjithashtu përcaktimiu ipërcaktua punëspuna e komitetit.
 
Paralelisht me këta komunistë, në Korçë ekzistonte edhe një grup tjetër, që ishin klasë intelektuale me frymëzim komunist nga Greqia: dhe përbehej nga Dhimitër Fallo, Vangjel Treska, Manol Taçi, [[Nonda Bulka]], Foto Bala, Sotir Gurra dhe Vasil Balli.
 
Në vitin 1929 nga bashkimi i grupit të zanatçinjve të Mihal Lakos me grupin intelektual të Dhimitër Fallos e Sotir Gurrës u formua Grupi Komunist i Korçës.<ref>Dervishi K., ''Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: 55, 2016. fq. 95-96. ISBN 978-9828-106-38-4</ref>.
 
== Burime ==

Menyja e lëvizjeve