Ndryshimi mes inspektimeve të "Saharaja"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  1 vit më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
= Rreshjet =
Sahara-ja eshte nje nga shkretetirat me te thata ne bote dhe ka nje numer te ulet te rreshjeve vjetore.Rreshjet ne kete shkretetire gjithashtu jane te parregullta.Ne disa pjese te shkretetires dhe kryesishtekryesisht ne Ppjesenpjesen e LibisLibise,Egjiptit dhe Sudanit ka dekada qe nuk jane pare me rreshje te shumta shiu dhe keto vende mbajne rekord kryesor per sasine me te ulet shiu ne bote rreth 10 mm shi.Disa here dhe per shkak te nxehtesise se madhe ne shkretetire shiu avullon dhe para se te bjeri.Mesatarisht bie shi rreth 10 ose 15 dite ne vite por ka edhe vende ne te cilat bie vetem 5 dite ne vit.
 
= Drita =
 
= Avullimi =
Te gjitha tiparet e permenduara me lartalart si klima dhe temperatura e nxehte, lageshtia e paket, ererat e ngrohta dhe rreshjet e pakta sjellin si nje vecoritjetervecori tjeter klimatike te shkretetires se SaharasSaharase avullimin i cili ne kete shkretetire kap vlerat me te larta te avullimit ne te gjithe boten.
 
= Bora dhe Ngrica =
Me 18 shkurt te vitit 1979 cuditerisht disa vende te pakta te pjeses jugore te AlgjerisaAlgjerise ra bore duke perfhire dhe nje stuhi debore e cila bllokoi trafikun ne Ghardaia the u reportua si “hera e pare ne histori “.Por bora menjehere u shkri brenda disa oreve.Ne disa vargmale te Saharase ka renie debore te rregult.Ky fenomen u shfaq perseri me 18 janar 2012 ku bora ra ne disa zona te Algjerise perendomore.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user

Menyja e navigimit