Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Muhammed esh-Shejbaniu"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
No edit summary
{{Infobox person
| emri = Muhammed esh-Shejbani
| emër tjetër =
| foto = تخطيط_اسم_محمد_بن_الحسن.png
| përshkrimi =
| datëlindja = 749/750
| vendlindja = Uasit , [[Irak]]
| data e vdekjes = 805
| vendvdekja = Rej , [[Iran]]
| qyteti ku jeton =
| kombësia =
| nënshtetësia =
| arsimimi =
| shkolla =
| profesioni =
| vepra të njohura =
| i njohur =
| e njohur =
| vitet aktiv =
| kompania =
| organizata =
| titulli =
| posti politik =
| paraardhësi =
| pasardhësi =
| partia =
| statusi civil =
| bashkëshortja =
| bashkëshorti =
| fëmijë =
| prindër =
| çmime =
}}
 
'''Muhammed esh-Shejbaniu''' - dijetari i njohur [[Medh-hebi Hanefi]] dhe nxënësi i Imam [[Ebu Hanife]]s