Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

Jump to navigation Jump to search
32 bytes added ,  2 vjet më parë
se di veq ja kom fut
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(→‎Perimetri: rrogullova nje gabim drejtshkrimor.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(se di veq ja kom fut)
[[Skeda:Rrethi.png|thumb|Rrethi]]
'''Rrethi''' është një vijë e lakuar e mbyllur ku çdo pikë e kësaj vije ka largesë të barabartë nga një pikë që quhet qendra e rrethit. Largesa ndërmjet një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. Korda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda më e gjatë është diametri.Po ashtu rrethi ka dhe sekantën e saj.se di a e kom mir veq ja kom fut
Po ashtu rrethi ka dhe sekantën e saj.
 
=== Perimetri ===
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve