Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 130.0.29.114 dhe 130.0.29.101) dhe riktheu rishikimin 1724657 nga Kledjan Harizi)
v
'''Konferenca e Jaltës''' ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
 
Punoi:Kledjan Harizi
 
== Vendimet ==

Menyja e lëvizjeve