Ndryshimi mes inspektimeve të "Hasani II"

Jump to navigation Jump to search
14 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Hasani II-të''' (lindi më 9 korrik 1929) politikan, që nga 1961 mbretë i Marokut. Hasani i II-të është i biri më i vjetër i Muhamedit V-të. Shërbente si këshilltar i të a...)
 
'''Hasani II-të''' (lindi më 9 korrik 1929) politikan, që nga 1961 mbretëmbret i Marokut.
 
Hasani i II-të është i biri më i vjetër i Muhamedit V-të. Shërbente si këshilltar i të atit të tij dhe nga 1960-61, shërbenteishte si zëvendës kryeministërzëvendëskryeministër dhe ministër i mbrojtjes. Më 3 mars 1961 mori fronin dhe gjatë periudhave 1961-63, 1965-67 njëkohësisht ishte edhe kryeministër. I mbështetur nga grupet politike të ndryshme kishte fuqi të madhe udhëheqëse sa që më 1965 suspendoi kushtetutën e vitit 1962 dhe nxjerri atë të vitit 1972. Gjatë kësaj periudhës ( 1965-72 ), e udhëhoqi vendin pa parlament dhe u mundua të ndërmerrte reforma shoqërore. Në vitet 1971 dhe 1972, uiu ikishmang dy atentateve. Në politiken e jashtme, Hasani II, ndiqte një politikpolitikë të butë, së paku në rastet si ai i lindjesLindjes së afërt. Ndërsa sa i përket çështjes së Saharës perëndimore, ai nxiti dhe zhvilloj në vendzhvilloi një vijë nacionaliste.
 
 

Menyja e navigimit