Dallime mes rishikimeve të "Talmudi"

Jump to navigation Jump to search
36 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: bn:তালমুদ)
Talmudi (Hebrenjve : תלמוד, udhëzim Talmudit, student "), sipas Tanakh - Bibla hebreje - punë më të rëndësishme letrare të Judaizmit.
 
Talmudi : fillimi i Berakhot traktat ". Në mes të Mishna dhe Gemara (duke filluar nga 14 linjë, treguar nga shkronjat "גמ" si një shkurtim i Gemara), brenda (këtu, diferencë të djathtë) komentin e Rashi, jashtë këtu (margin majtas) KommentareErKommentare më vonë është shumë më e gjerë se Bibla ; shpenzimeve totale e kryera për gati 10.000 faqe në një duzinë vëllime. Ka tradita të ndryshme të Talmudit.
 
== LiteraturLiterature ==
 
* Adolf Lewin: ''Der Judenspiegel des Dr. Justus ins Licht der Wahrheit gerückt''. Magdeburg, 1884
* [[Karaiten]]
 
[[KategorieKategoria:Talmud| Teologji]]
[[Kategorie:Jüdische Theologie]]
 
[[als:Talmud]]
10.357

edits

Menyja e lëvizjeve