Ndryshimi mes inspektimeve të "Politika"

Jump to navigation Jump to search
1.676 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: mdf:Политиксь)
Konceptimi i politikes sipas Max Weber: "synimi per pjesmarje ne pushtet ose per ndikim ne shperndarjen e pushtetit qofte nepermjet shteteve, qofte brenda nje shteti ndermjet grupeve me pushtet te cialt i perfshin ai...kush bene politike synon pushtet."
 
Politika është një proces me të cilin grupe të njerëzve të marrin vendime kolektive. Termi është aplikuar në përgjithësi sjelljen brenda qeverive civile, por politika ka qenë vëzhguar në ndërveprime të tjera të grupit, duke përfshirë institucionet e korporatave, akademike dhe fetare. Ai përbëhet nga "marrëdhëniet shoqërore duke përfshirë autoritetin ose fuqinë" dhe i referohet për rregullimin e një njësie politike,dhe në metodat dhe taktikat e përdorura për të formuluar dhe zbatuar politika.
== Shiko edhe ==
Fjala "Politika" vjen nga fjala greke Πολιτικά (Politika) nga i mençur (adj.), modeluar mbi punët "e Aristotelit e shtetit", emri i të librit të tij për qeverisjen dhe qeverive, që ishte dhënë në mesin e shekullit të 15-anglisht Polettiques Latinised "." Në latinisht, kjo ishte "politicus" dhe në frëngjisht politique ". Kështu ajo u bë "politikë" në anglishten e Mesme.
* [[Fjalori juridik]]
* [[Politikan]]
 
 
 
{{poli-cung}}
 
[[Kategoria:Politikë|*]]
 
[[af:Politiek]]
[[an:Politica]]
[[ar:سياسة]]
[[arz:سياسه]]
[[ast:Política]]
[[az:Siyasət]]
[[bar:Politik]]
[[bat-smg:Puolitėka]]
[[be:Палітыка]]
[[be-x-old:Палітыка]]
[[bg:Политика]]
[[bm:Politiki]]
[[bn:রাজনীতি]]
[[bpy:রাজনীতি]]
[[br:Politikerezh]]
[[bs:Politika]]
[[ca:Política]]
[[ceb:Politika]]
[[ch:Politika]]
[[ckb:سياسەت]]
[[co:Pulitica]]
[[cs:Politika]]
[[cy:Gwleidyddiaeth]]
[[da:Politik]]
[[de:Politik]]
[[diq:Siyaset]]
[[el:Πολιτική]]
[[en:Politics]]
[[eo:Politiko]]
[[es:Política]]
[[et:Poliitika]]
[[eu:Politika]]
[[fa:سیاست]]
[[fi:Politiikka]]
[[fiu-vro:Poliitiga]]
[[fr:Politique]]
[[fur:Politiche]]
[[fy:Polityk]]
[[ga:Polaitíocht]]
[[gl:Política]]
[[gv:Politickaght]]
[[he:פוליטיקה]]
[[hi:राजनीति]]
[[hr:Politika]]
[[ht:Politik]]
[[hu:Politika]]
[[ia:Politica]]
[[id:Politik]]
[[ie:Politica]]
[[io:Politiko]]
[[is:Stjórnmál]]
[[it:Politica]]
[[ja:政治]]
[[jbo:plajva]]
[[jv:Pulitik]]
[[ka:პოლიტიკა]]
[[kab:Tasertit]]
[[kl:Politikki]]
[[kn:ರಾಜಕೀಯ]]
[[ko:정치]]
[[ky:Саясат]]
[[la:Civilitas]]
[[lad:Politika]]
[[lb:Politik]]
[[li:Politiek]]
[[ln:Politíki]]
[[lo:ການເມືອງ]]
[[lt:Politika]]
[[lv:Politika]]
[[mdf:Политиксь]]
[[mg:Politika]]
[[mk:Политика]]
[[ml:രാഷ്ട്രതന്ത്രം]]
[[mn:Улс төр]]
[[mr:राजकारण]]
[[ms:Politik]]
[[mwl:Política]]
[[my:နိုင်ငံရေး]]
[[mzn:سیاست]]
[[nah:Cemitquimatiliztli]]
[[nds:Politik]]
[[nds-nl:Poletiek]]
[[ne:राजनीति]]
[[new:अरचियल् (तमिल संकिपा)]]
[[nl:Politiek]]
[[nn:Politikk]]
[[no:Politikk]]
[[nov:Politike]]
[[nrm:Politique]]
[[oc:Politica]]
[[os:Политикæ]]
[[pi:राज्यनीति]]
[[pl:Polityka]]
[[ps:سياست]]
[[pt:Política]]
[[qu:Kawpay]]
[[ro:Politică]]
[[ru:Политика]]
[[sah:Политика]]
[[sc:Polìtiga]]
[[scn:Pulìtica]]
[[sco:Politics]]
[[sh:Politika]]
[[simple:Politics]]
[[sk:Politika]]
[[sl:Politika]]
[[sr:Политика]]
[[stq:Politik]]
[[su:Pulitik]]
[[sv:Politik]]
[[sw:Siasa]]
[[ta:அரசியல்]]
[[th:การเมือง]]
[[tl:Politika]]
[[tpi:Politikis]]
[[tr:Siyaset]]
[[tt:Сәясәт]]
[[uk:Політика]]
[[ur:سیاست]]
[[vec:Pułitega]]
[[vi:Chính trị]]
[[war:Politika]]
[[wo:Politig]]
[[yi:פאליטיק]]
[[yo:Ìṣèlú]]
[[zh:政治]]
[[zh-yue:政治]]
16

edits

Menyja e navigimit