Ndryshimi mes inspektimeve të "Politika"

Jump to navigation Jump to search
2.527 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: af, an, ar, arz, ast, az, bar, bat-smg, be, be-x-old, bg, bm, bn, bpy, br, bs, ca, ceb, ch, ckb, co, cs, cy, da, de, diq, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fiu-vro, fr, fur, fy, ga, gl, gv, he, hi, hr, ht, hu, ia, id, ie, io, is, it, ja,
v (roboti shtoj: af, an, ar, arz, ast, az, bar, bat-smg, be, be-x-old, bg, bm, bn, bpy, br, bs, ca, ceb, ch, ckb, co, cs, cy, da, de, diq, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fiu-vro, fr, fur, fy, ga, gl, gv, he, hi, hr, ht, hu, ia, id, ie, io, is, it, ja,)
Politika është një proces me të cilin grupe të njerëzve të marrin vendime kolektive. Termi është aplikuar në përgjithësi sjelljen brenda qeverive civile, por politika ka qenë vëzhguar në ndërveprime të tjera të grupit, duke përfshirë institucionet e korporatave, akademike dhe fetare. Ai përbëhet nga "marrëdhëniet shoqërore duke përfshirë autoritetin ose fuqinë" dhe i referohet për rregullimin e një njësie politike,dhe në metodat dhe taktikat e përdorura për të formuluar dhe zbatuar politika.
Fjala "Politika" vjen nga fjala greke Πολιτικά (Politika) nga i mençur (adj.), modeluar mbi punët "e Aristotelit e shtetit", emri i të librit të tij për qeverisjen dhe qeverive, që ishte dhënë në mesin e shekullit të 15-anglisht Polettiques Latinised "." Në latinisht, kjo ishte "politicus" dhe në frëngjisht politique ". Kështu ajo u bë "politikë" në anglishten e Mesme.
 
[[af:Politiek]]
[[an:Politica]]
[[ar:سياسة]]
[[arz:سياسه]]
[[ast:Política]]
[[az:Siyasət]]
[[bar:Politik]]
[[bat-smg:Puolitėka]]
[[be:Палітыка]]
[[be-x-old:Палітыка]]
[[bg:Политика]]
[[bm:Politiki]]
[[bn:রাজনীতি]]
[[bpy:রাজনীতি]]
[[br:Politikerezh]]
[[bs:Politika]]
[[ca:Política]]
[[ceb:Politika]]
[[ch:Politika]]
[[ckb:سياسەت]]
[[co:Pulitica]]
[[cs:Politika]]
[[cy:Gwleidyddiaeth]]
[[da:Politik]]
[[de:Politik]]
[[diq:Siyaset]]
[[el:Πολιτική]]
[[en:Politics]]
[[eo:Politiko]]
[[es:Política]]
[[et:Poliitika]]
[[eu:Politika]]
[[fa:سیاست]]
[[fi:Politiikka]]
[[fiu-vro:Poliitiga]]
[[fr:Politique]]
[[fur:Politiche]]
[[fy:Polityk]]
[[ga:Polaitíocht]]
[[gl:Política]]
[[gv:Politickaght]]
[[he:פוליטיקה]]
[[hi:राजनीति]]
[[hr:Politika]]
[[ht:Politik]]
[[hu:Politika]]
[[ia:Politica]]
[[id:Politik]]
[[ie:Politica]]
[[io:Politiko]]
[[is:Stjórnmál]]
[[it:Politica]]
[[ja:政治]]
[[jbo:plajva]]
[[jv:Pulitik]]
[[ka:პოლიტიკა]]
[[kab:Tasertit]]
[[kl:Politikki]]
[[kn:ರಾಜಕೀಯ]]
[[ko:정치]]
[[ky:Саясат]]
[[la:Civilitas]]
[[lad:Politika]]
[[lb:Politik]]
[[li:Politiek]]
[[ln:Politíki]]
[[lo:ການເມືອງ]]
[[lt:Politika]]
[[lv:Politika]]
[[mdf:Политиксь]]
[[mg:Politika]]
[[mk:Политика]]
[[ml:രാഷ്ട്രതന്ത്രം]]
[[mn:Улс төр]]
[[mr:राजकारण]]
[[ms:Politik]]
[[mwl:Política]]
[[my:နိုင်ငံရေး]]
[[mzn:سیاست]]
[[nah:Cemitquimatiliztli]]
[[nds:Politik]]
[[nds-nl:Poletiek]]
[[ne:राजनीति]]
[[new:अरचियल् (तमिल संकिपा)]]
[[nl:Politiek]]
[[nn:Politikk]]
[[no:Politikk]]
[[nov:Politike]]
[[nrm:Politique]]
[[oc:Politica]]
[[os:Политикæ]]
[[pi:राज्यनीति]]
[[pl:Polityka]]
[[ps:سياست]]
[[pt:Política]]
[[qu:Kawpay]]
[[ro:Politică]]
[[ru:Политика]]
[[sah:Политика]]
[[sc:Polìtiga]]
[[scn:Pulìtica]]
[[sco:Politics]]
[[sh:Politika]]
[[simple:Politics]]
[[sk:Politika]]
[[sl:Politika]]
[[sr:Политика]]
[[stq:Politik]]
[[su:Pulitik]]
[[sv:Politik]]
[[sw:Siasa]]
[[ta:அரசியல்]]
[[tg:Сиёсат]]
[[th:การเมือง]]
[[tl:Politika]]
[[tpi:Politikis]]
[[tr:Siyaset]]
[[tt:Сәясәт]]
[[uk:Політика]]
[[ur:سیاست]]
[[vec:Pułitega]]
[[vi:Chính trị]]
[[war:Politika]]
[[wo:Politig]]
[[yi:פאליטיק]]
[[yo:Ìṣèlú]]
[[zh:政治]]
[[zh-yue:政治]]
86.547

edits

Menyja e navigimit