Ndryshimi mes inspektimeve të "Images and Words"

Jump to navigation Jump to search
3.144 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox album
| emri = Images and Words
| tipi = Studio
| artisti = [[Dream Theater]]
| kopertina = ImagesAndWords.jpg
| lëshimi = [[7 korrik]] {{M|1992}}
| inçizimi = Dhjetor, 1991<br>BearTracks Studios, New York (inçizime shtesë në The Hit Factory, NY)
| zhanri = [[Progressive metal]]
| zgjatja = 57:03
| label = [[Atco Records]]
| producenti = [[David Prater]]
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit = ''[[When Dream and Day Unite]]''<br />({{M|1989}})
| ky album = '''''Images and Words'''''<br />(1992)
| albumi tjetër = ''[[Live at the Marquee]]''<br />({{M|1993}})
}}
 
'''''Images and Words''''' është albumi i dytë i [[progressive metal]] bendit [[Dream Theater]], i lëshuar më [[7 korrik]] {{M|1992}}.
 
Albumi u inçizua në [[Dhjetor]] të vitit [[1991]] në BearTracks Studios, [[New York]], dhe është albumi i parë ku paraqitet [[vokalisti]] i tyre aktual [[James LaBrie]]. Ky album gjithashtu konsiderohet si albumi themelor i progressive metal-it.
 
Kënga "[[Pull Me Under]]" u lëshua dukshëm nëpër radio stacione dhe në [[MTV]], dhe ende mbetet hit-i më i madh i bendit. Vetë albumi është një nga albumet më të suksesshme të bendit, duke e marrur kështu çmimin "[[Inçizimi i Artë]]" në [[Shtetet e Bashkuara]] dhe çmimin "[[Inçizimi i Argjendtë]]" në [[Japonia|Japoni]].
 
==Këngët==
# "[[Pull Me Under]]" – 8:11 <small>(muzika nga Dream Theater, teksti nga Moore)</small>
# "[[Another Day]]" – 4:22 <small>(Dream Theater dhe Jay Beckenstein, Petrucci)</small>
# "Take the Time" – 8:21 <small>(Dream Theater)</small>
# "Surrounded" – 5:30 <small>(Dream Theater, Moore)</small>
# "Metropolis Pt. 1: The Miracle and the Sleeper" – 9:30 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Under a Glass Moon" – 7:02 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Wait for Sleep" – 2:31 <small>(Moore)</small>
# "Learning to Live" – 11:30 <small>(Dream Theater, Myung)</small>
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* [[James LaBrie]] – [[vokalisti|vokal]]
* [[Kevin Moore]] – [[tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[John Myung]] – [[bas kitara|bas kitarë]]
* [[John Petrucci]] – [[kitara|kitarë]]
* [[Mike Portnoy]] – [[bateritë (muzikë)|bateri]]
* [[Jay Beckenstein]] – [[saksofoni|saksofon]] në "[[Another Day]]"
 
==Grafiku performues==
'''[[Billboard 200]]''':
* ''Images and Words'' - #61
'''[[Top heatseekers]]'''
* ''Images and Words'' - #2
'''Billboard singles'''
* "[[Pull Me Under]]" - #10
* "Take the Time" - #22
* "[[Another Day]]" - #29
 
 
{{Dream Theater}}
 
[[Category:Dream Theater albume]]
[[Category:Albume 1992]]
[[Category:Progressive metal albume]]
 
[[de:Images and Words]]
[[en:Images and Words]]
[[es:Images and Words]]
[[fi:Images and Words]]
[[fr:Images and Words]]
[[he:Images and Words]]
[[hr:Images and Words]]
[[hu:Images and Words]]
[[id:Images And Words]]
[[it:Images and Words]]
[[ja:イメージズ・アンド・ワーズ]]
[[ko:Images and Words]]
[[lt:Images and Words]]
[[mk:Images and Words]]
[[nl:Images And Words]]
[[no:Images and Words]]
[[pl:Images and Words]]
[[pt:Images and Words]]
[[ru:Images and Words]]
[[sv:Images and Words]]
49

edits

Menyja e navigimit