Ndryshimi mes inspektimeve të "Christmas Sky"

Jump to navigation Jump to search
1.494 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (roboti shtoj: nl:Christmas Sky)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox album
| emri = Christmas Sky
| tipi = Studio
| artisti = [[Jordan Rudess]]
| kopertina = ChristmasSky.jpg
| lëshimi = {{M|2002}}
| inçizimi = {{M|2002}}
| zhanri = [[Muzika instrumentale|Muzikë instrumentale]]
| zgjatja = 44:03
| label = [[Magna Carta]]
| producenti =
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit = ''[[4NYC]]''<br />({{M|2002}})
| ky album = '''''Christmas Sky'''''<br />(2002)
| albumi tjetër = ''[[Rhythm of Time]]''<br />({{M|2004}})
}}
 
'''''Christmas Sky''''' është albumi i shtatë i [[Jordan Rudess]], i inçizuar dhe i lëshuar në vitin {{M|2002}}.
 
Albumi është inçizuar veçanërisht për sezonën e [[Krishtlindja|Krishtlindjes]]. Përbëhet nga improvizime në [[piano]] dhe [[Sintisajzeri|sintisajzer]] të bazuara në këngët klasike të Krishtlindjes, si dhe nga disa pjesë origjinale të kompozuara nga Rudess.
 
==Këngët==
# "White Christmas" – 5:29
# "God Rest Ye Merry Gentlemen" – 3:19
# "Silent Night" – 3:56
# "The Little Drummer Boy" – 3:22
# "I Wonder When I Wander" – 4:31
# "The Christmas Song" – 3:06
# "O Holy Night" – 4:10
# "What Child Is This" – 4:00
# "It Came Upon A Midnight Clear" – 2:11
# "The First Noel" – 4:06
# "Andelusion" (Rudess) – 5:33
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* Jordan Rudess - piano, [[tastiera (instrument)|tastierë]]
 
 
{{Jordan Rudess}}
 
[[Category:Jordan Rudess albume]]
[[Category:Albume 2002]]
[[Category:Albume instrumentale]]
 
[[en:Christmas Sky]]
[[nl:Christmas Sky]]
49

edits

Menyja e navigimit