Ndryshimi mes inspektimeve të "Feeding the Wheel"

Jump to navigation Jump to search
2.343 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
{{Infobox album
| emri = Feeding the Wheel
| tipi = Studio
| artisti = [[Jordan Rudess]]
| kopertina = FeedingTheWheel.jpg
| lëshimi = 23 tetor {{M|2001}}
| inçizimi =
| zhanri = [[Progressive rock]]
| zgjatja = 61:46
| label = [[Magna Carta]]
| producenti = Jordan Rudess
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit = ''[[Resonance]]''<br />({{M|1999}})
| ky album = '''''Feeding the Wheel'''''<br />(2001)
| albumi tjetër = ''[[4NYC]]''<br />({{M|2002}})
}}
 
'''''Feeding the Wheel''''' është albumi i pestë i [[Jordan Rudess]], tashmë sintisajzerist i [[progressive metal]] bendit të famshëm [[Dream Theater]]. Shumë muzikantë të tjerë kanë marrur pjesë në inçizimin e këtij albumi, si [[Terry Bozzio]] ([[Frank Zappa]], [[Missing Persons]]), [[Steve Morse]] ([[Dixie Dregs]], [[Deep Purple]]), dhe [[John Petrucci]] (Dream Theater), me të cilin Rudess bashkpunoi edhe në projektin [[Liquid Tension Experiment]].
 
Albumi u lëshua më [[23 tetor]] {{M|2001}}. I takon zhanrit [[progressive rock]].
 
==Këngët==
''Të gjitha këngët janë të kompozuara nga Jordan Rudess.''
# "The Voice" (intro) – 0:19
# "Quantum Soup" – 11:03
# "Shifting Sands" – 6:02
# "Dreaming in Titanium" – 4:10
# "Ucan Icon" – 5:46
# "Center of the Sphere" – 1:38
# "Crack the Meter" – 6:13
# "Headspace" – 4:00
# "Revolving Door" – 8:39
# "Interstices" – 4:05
# "Feed the Wheel" – 7:14
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* '''Jordan Rudess''' - të gjitha [[tastiera (instrument)|tastierat]], [[kitara elektrike|kitarë elektrike]] në këngën 3
* [[Terry Bozzio]] - të gjitha [[bateritë (muzikë)|bateritë]] në këngët 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11
* [[Steve Morse]] - solo [[Kitara|kitarë]] në këngët 2, 7
* [[John Petrucci]] - kitarë në këngët 2, 5, 9, 11
* [[Eugene Friesen]] - [[çello]] dhe [[vokalisti|vokal]] në këngët 2, 4, 8, 9
* [[Billy Sheehan]] - [[bas kitara|bas kitarë]] në këngën 7
* [[Mark Wood]] - kitarë elektrike 7-telëshe në këngët 2, 5, 9, 11
* [[Barry Carl]] - vokal në këngën 1
* [[Peter Ernst]] - kitarë klasike në këngën 3
* [[Bert Baldwin]] - "strings" në sintisajzer në këngën 5, efekte vokale
 
 
{{Jordan Rudess}}
 
[[Category:Jordan Rudess albume]]
[[Category:Albume 2001]]
[[Category:Progressive rock albume]]
 
[[en:Feeding the Wheel]]
[[nl:Feeding the Wheel]]
49

edits

Menyja e navigimit