Spiranca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Spiranca ose çengeli është një hekur i rëndë me disa veshë me majë të mprehtë, që lëshohet në fund të ujit me litar a me zinxhir dhe që shërben për të mbajtur anijen në një vend. Pjesa e spirancës, e cila zë në tokë kur lëshohet në det quhet coka.

Ankorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ankorimi nënkupton lëshimin e spirancës së anijes në fund të ujit.