Srinivasa Ramanujan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Srinivasa Ramanujan

Srinivasa Aiyangar Ramanujan ka lindur më 22 Dhjetor 1887 në Erode, Tamil Nadu; dhe ka vdekur më 26 Prill 1920Kumbakonam.

Matematikan i njohur indian i cili edhe pse pa shkollim të plotë formal shquhet për rezultatet e tij në teorinë e numrave. Së bashku me anglezin Godfrey Harold Hardy në vitin 1918 ai e dha formulën asimptotike për llogaritjen e numrit të particioneve të numrit natyral n që shënohet me p(n) me barazimin

p(n) \sim \frac {\exp \left( \pi \sqrt {2n/3}\right) } {4n\sqrt{3}} \mbox { nëse } n\rightarrow \infty.