Stadion St Mary's

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
StMary'sStadium

Stadiumi St Mary's është një stadium futbolli i cili gjendet  në Southampton, Angli.  Në të luhen ndeshjet vendase të klubit të futbollit   Southampton . Stadiumi ka një kapacitet prej 32.505 vendesh. Ndërtimi i stadiumit filloi në 1999. Zyrtarisht u hap në gusht 2001 në  ndeshjen midis Southampton dhe Espanyol. Kostot e ndërtimit ishin 32 milion. Southampton më parë ka luajtur në Stadiumin Dell i cili u rrënua në 2001. Stadiumi aktual ndodhet afër Kishës së Shën Marisë me të cilën u emërua. Vizita më e madhe e stadiumit u regjistrua në 28 Prill 2012, kur  arriti 32.363 spektatorë    në ndeshjen midis Southampton  dhe Coventry City.

Më 16 tetor 2002, stadiumi ishte nikoqir i një ndeshje kualifikuese midis ekipeve seniore të Anglisë dhe Maqedonisë. Ndeshja përfundon 2-2.  Në St Mary's   gjithashtu u  luajt  një ndeshje midis ekipeve kombëtare të Japonisë dhe Nigerisë.

Në stadiumin St Mary's më 10 shtator 2019 përfaqësuesja e Kosovës do të takohet për herë të parë me përfaqësuesen e Anglisë.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]