Stampa:17 tetor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  • 1931 - Al Capone dënohet për shkak të manipulimit me taksat e të hyrave. (figura)
  • 1933 - Albert Einstein largohet nga Gjermania naziste dhe vendoset në ShBA.
  • 1937 - Huey, Dewey dhe Louie, tre nipat gati të ngjashëm të Donald Duck paraqiten për herë të parë në strip komik në gazetë.
  • 1968 - Tommie Smith dhe John Carlos bënë përshëndetjen me grushtin e fuqisë së zezakëve në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968.
  • 1973 - OPEC fillon embargon e vajit të motorëve nga një numri të shteteve perendimore duke konsideruar ndihmimin e Izraelit në luftë kundër Sirisë.
  • 1979 - Nënë Tereza fiton Çmimin Nobel.