Stampa diskutim:IPA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi stampën IPA. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Përdorimi i stampës IPA[Redakto nëpërmjet kodit]

Funksioni:

Paraqitja e të dhënave të drejtshqiptimit të IPA-s (Alfabeti Fonetik Ndërkombëtar).

Pse duhet?

Kjo stampë shërben për të siguruar paraqitjen e saktë të faqes edhe në rastin kur një web-browser, 
ndonëse i aftë për të bërë paraqitjen e kodit universal (unicode), 
nuk është në gjendje të bëjë zgjedhjen e përshtatshme të llojit të shkrimit. 

Sintaksa:

Shkruhet kështu: {{IPA|ˈbaɪ̯ʃpiːl}}
Dhe tregohet kështu: ˈbaɪ̯ʃpiːl