Stan Laurel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stan Laurel c1920.jpg

Arthur Stanley Jefferson - i njohur më mirë nën emrin e Stan Laurel - lindur 16 qershor 1890 në Ulverston, Lancashire, në veri të Anglisë. Ai ishte një aktor, por edhe një shkrimtar dhe drejtor në film. Me Oliver Hardy, ai formoi dyshen komike Laurel e Harly. Ai vdiq 23 shkurt 1965 në Shtetet e Bashkuara të Santa Monica nga një krizë në zemër.