Stanjati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stanjat
Οινόφυτα
Fshat
Vendndodhja
Stanjat is located in Greqia
Stanjat
Stanjat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Brac
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 86 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 18′ 33″ Veri

23° 38′ 18″ Lindje

Stanjat[1] (greqisht: Οινόφυτα/Oinófita) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Στανιάταις/Staniátes.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Staniátes - Oinófita