Stanley Milgram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stanley Milgram
Emri Stanley Milgram
Lindja 15 gusht 1933
Vendlindja New York City
Vdekja 20 dhjetor 1984
Era Shekulli XX
Rajoni Psikologë Amerikan
Shkolla/tradita Psikologjia Sociale

Stanley Milgram (15 gusht 193320 dhjetor 1984). U lind në New York City.

Gjatë shkollës së mesme interesat e tij lidheshin me shkencën. Këtë e dëshmoi fitimi i medaljes së artë të shkollës në biologji. Pas mbarimit të shkollës së mesme ai u rregjistrua në Queens College të City University të New York, ku u specializua në shkenca politike. Më vonë ai vendosi të kalonte në fushën e psikologjisë sociale në Harvard University ku ai studioi me Solomon Asch dhe mori doktoraturën në vitin 1960.

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1974 - Bindja ndaj autoritetit