Stary Oskol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stary Oskol (rusisht: Старый Оскол) është një qytet në Belgorod Sverdlovskut, Rusi, i vendosur 618 kilometra në jug të Moskës, në Oskol Lumit. Popullsia: 221,085

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua në 1593[1] si një fortesë, një pjesë e jugut të fortifikim linjë rreth Moskë. Gjatë shekullit të 17-të, qyteti u sacked nga Crimean Tatars. Më vonë ai ishte prekur nga Lufta Civile Ruse në 1919, si dhe nga Lufta e dytë Botërore, ku ai ishte fotografuar duke hungareze trupave. Pas Luftës së parë Botërore II, industria e zhvilluar në qytet dhe popullata e tij ka filluar të rritet.

Administrative komunale dhe statusin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brenda kuadrit të njësive administrative, Stary Oskol shërben si qendra administrative e Starooskolsky Qarkut, edhe pse kjo nuk është pjesë e tij. Si një ndarje administrative, ai është e përfshirë veçmas si qytet i sverdlovskut rëndësinë e Stary Oskol—një njësi administrative me status të barabartë të rretheve.[2] Si një komunal për ndarjene territoreve të qytetit të sverdlovskut rëndësinë e Stary Oskol dhe të Starooskolsky Qarkut janë të përfshira si Starooskolsky Urbane Okrug.[3]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stary Oskol është një qendër e rëndësishme e hekurit apo minerare, të vendosur në kufirin e Kursk Anomali Magnetike, një nga depozitat më të mëdha të hekurit ore në të gjithë botën. Mbi tetë milionë ton xehe hekuri janë minuar këtu në vit. Për këtë arsye nuk është gjithashtu një degë e Moskës Instituti i Çelikut dhe Alloys në qytet.

Qytetet binjake dhe motra qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stary Oskol është binjakëzuar me:

  • Germany Salzgitter, Gjermani (1987)
  • Bulgaria Asenovgrad, Bullgaria (1989)
  • Finland Mänttä, Finlandë (1989)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Charter of Starooskolsky Urban Okrug
  2. ^ Law #248
  3. ^ Law #159