Stefan (titull)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Emri Stefan (sr-kr. Stefan/Стефан, Stjepan/Стјепан, Stipan/Стипан), shumë popullor ndër monarkët e sllavëve të jugut, përdorej si një titull honorifik dhe madje si punë titulli mbretëror nga disa sundues të Serbisë dhe mëtues të fronit serb, më të shquarit qenë mbretërit e Serbisë nga Nemanjiqët dhe mbretërit e Bosnies nga Kotromaniqët.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]