Stema e Queensland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stema e Queensland

Stema e Queensland është më e vjetra në Australi, për herë të parë është dhënë nga mbretëresha Viktoria në vitin 1893.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Në fillim dhe në fund të vitit 1893, stema ishte e njëjtë, por në atë kohë nuk ishte përdorur me lejlek dhe me drer. Dreri dhe lejleku ishte përdorur nga viti 1977.

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]