Stephen Keshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stephen Keshi
Të dhënat personale
Emri i plotëStephen Okechukwu Keshi
Data e lindjes23 Janar 1962(1962-01-23)
Vendi i lindjesAzare, Nigeria
Data e vdekjes7 Qershor 2016 (54 vjeç)
Vendi i vdekjesBenin City, Nigeria
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1979ACB Lagos10(1)
1980–1984New Nigeria Bank42(4)
1985Stade d'Abidjan13(2)
1986Africa Sports National22(2)
1986–1987K.S.C. Lokeren Oost-Vlaanderen28(6)
1987–1991R.S.C. Anderlecht99(18)
1991–1993RC Strasbourg62(9)
1993–1994R.W.D. Molenbeek40(1)
1995Central California Valley Hydra20(1)
1996Sacramento Scorpions16(3)
1997–1998Perlis FA34(4)
Gjithsej386(51)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Stephen Okechukwu Keshi (23 janar 1962 – 7 qershor 2016) ishte futbollist nigerian. Ai ishte po ashtu menagjer i kombëtares nigeriane.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stephen ishte i martuar me Kate për 30 vite. Ajo vdiq më 30 dhjetor 2015, për shkak kancerit. Ata kishin katër fëmijë. Stephen pati sulm në zemër dhe vdiq në spital në moshë 54 vjeç.