Jump to content

Stereo MCs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stereo MCs ne koncert në Orange Music Experience Festival, Haifa 2005

MCs stereo janë një grup britanik i kategorisë hop hip dhe dance elektronike, i formuar në Clapham, Londër, në vitin 1985. Grupi i vlerësua në kategorinë Top 20 në ShBA me këngën e tyre "Connected". Pasi publikuan tetë albume për Island Records, K7, Graffiti Records dhe Pias, ata krijuan etiketën Connected.<rehttp://www.kompakt.fm/blog/gu4XIIhOKKZgf></ref>

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 'The Head' – emri i lindjes Nick Hallam, 11 qershor 1960, Nottingham, Angli.
 • 'Rob B' – emri i lindjes Robert Charles Birch, 11 qershor 1961, Ruddington, Nottinghamshire, Angli.
 • 'Owen If' – emri i lindjes Ian Frederick Rossiter, 20 mars 1959, Newport, Monmouthshire, Uells.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Stereo MCs [EP] (1989)
 • 33-45-78 (korrik 1989)
 • Supernatural (shtator 1990)
 • Connected (tetor 1992)
 • DJ-Kicks: Stereo MCs (mixed by the Stereo MCs) (2000)
 • Deep Down & Dirty (2001)
 • Retroactive (2002)
 • Paradise (2005)
 • Live at the BBC (2008)
 • Double Bubble (2008)
 • Emperor's Nightingale (26 gusht 2011)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]