Jump to content

Stilistika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stilistika është studimi dhe interpretimi i teksteve nga një perspektivë gjuhësore. [1][2] Stilistika eshte edhe nje shkence gjuhesore por qe trajton edhe pjese te shkencave letrare

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Widdowson, H.G. 1975. Stylistics and the teaching of literature. Longman: London. ISBN 0-582-55076-9
  2. ^ Simpson, Paul. 2004. Stylistics : A resource book for students. Routledge p. 2: "Stylistics is a method of textual interpretation in which primacy of place is assigned to language".