Striganji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Striganj
Λιμνοχώριον
Fshat
Vendndodhja
Striganj is located in Greqia
Striganj
Striganj
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Ahaia Perëndimor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 31 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 8′ 28″ Veri

21° 28′ 47″ Lindje

Popullsia 278 banorë (2011)

Striganj[1] (greqisht: Limnokhórion/Λιμνοχώριον) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Στριγκλέικα/Stringléïka.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Stringléïka - Limnokhórion