Subcomandante Marcos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Subcomandante Marcos (Data e lindjes e panjohur), është zëdhënës i ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Zapatiste (EZLN), një lëvizje kryengritese meksikane. Në janar 1994, ai udhëhoqi një ushtri të fermerëve maja në pjesët lindore të shtetit meksikan të Chiapas për të protestuar për trajtimin e qeverisë meksikane ndaj popullsisë vendase.

Subcomandante Insurgente Marcos

Një nga personazhet më misterioze, mohikani i fundit i të drejtave të njeriut. Legjendar për identitetin e tij janë të shumta gati të gjitha agjensite e inteligjencës perëndimore kanë nxjerrë histori nga më të ndryshmet për kavalierin e maskuar, megjithatë ajo më e besueshmja vjen nga qeveria Meksikane. Në bazë të informacioneve emri i vërtetë i Marcos është Rafael Sebastian Guillen Vicente. Gullien mbaroj shkollën e mesme në një shkollë Jezuitësh në një provincë të humbur Meksikane me emrin Tampico Tamaulipas. Më vonë ai lëvizi në Meksiko Sity ku u dipllomua në Metropolitan Autonomus University (UAM) dhe më pas mori një master në Filozofi në National University of Meksiko. Gjatë kohës së universitetit si shumë moshatarë të tij mori pjesë në protestat që përfshijnë të gjithë të rinjtë e botës dhe u bë një militant në një nga organizatat Maoiste.

Gjatë kësaj periudhe ndryshimesh globale dhe protestave masive ku Guillen (Marcos) ishte një nga më aktivët në protestat që organizoheshin nëpër gjithë qytetet universitare të botës, ai mer masterin për Filozofi dhe fillon punë si profesor po në universitetin e Meksikos.

Jeta e qetë prej profesori nuk bënte për një njëri i rritur me idealin e barazisë dhe revolucionit, shumë shpejtë ai u shkëput nga kjo mënyrë jetese për tu përfshirë në një pofesion më të vështirë.

Gjatë kësaj kohe shumë gjëra ndryshuan njerëzit filluan të bëheshin më të ndërgjegjshëm për ato që ishin të drejtat e tyre. Në shumë nga zonate Meksikës grupime të ndryshme filluan të ngrejnë lart zërin e tyre për dy nga shtyllat më të rëndësishme të një shoqërie njerëzore liria dhe barazia.

Në Chiapas një zonë me pakica Indiane në Meksikë dhe një nga zonat më të shfrytëzuara nga sistemi kapitalist, lindi një lëvizje shumë e fuqishme fshatare nën ideologjinë Zapatiste. Kjo lëvizje u mbështet nga shumë intelektual progresist të kohës.

Gjatë kësaj kohe Rafael Sebastian Guillen Vicente heq dorë nga regjistri dhe kravata e tij prej profesori për tu kthyer përfundimisht në Subcomandante Marcos.

Pse Subcomandante Marcos ? Sepse ai nuk e ka pranuar kurrë rolin e komandantit duke besuar se komandanti është një dhe i vetëm POPULLI.

Për asnjë moment ai nuk e ka konsideruar veten komandant të kësaj ushtrie. Edhe gjatë marshimit të 2001 në Meksiko Sity ku mijëra vetë thërrisnin emri e tij ai deklaroj që un jamë vetëm një zedhënës i të gjithë atyre njerëzve që luftojnë për idealin e barazisë.

Bota po bëhët globale dhe ky është një realitet, të gjithë njerëzit janë pjesë e këtij fshati global dhe ndoshta ka ardhur momenti që të jemi më të ndjeshëm ndaj problemeve të një vendi i cili megjithëse është shumë i largët në distancë është shumë i afërt me problemet me të cilat po përballet çdo ditë.

Në vitet xxxx njerëzit kishin nevoj për heronj të maskuar të cilët luftonin për të lirin dhe barazin midis njerëzve. Ka kaluar një shekull që prej asaj kohe, një shekull luftrash botërore, një shekull traktatesh, një shekull konferencash në salla lluksoze me udhëheqës të mëdhenj botëror dhe të gjitha këto për të arritu një mirëqënie dhe për ti siguruar të drejtën e barabatrtë çdo qënie njerëzore.

Me sa duket nuk është bërë mjaftueshëm. Sot njerëzimi krijon akoma luftëtare lirie ashtu si ndodhte edhe një shekull më parë, sot në shumicën e botës kemi një varfëri alarmuese dhe shumë pak gjera shohim në horizont për zgjidhjen e këtij problemi. Natyrshëm lindje edhe një nga pyetjet më të mëdha që i ka drejtuar në një nga shkrimet e tij Subcomandante Marcos politikanëve pereëndimorë që vendosin për politikat globale. Kjo ishte ëndrra globale? Kjo ishte ajo që u premtua mbas rënies së murit të Berlinit? Subcomandate Marcos është kthyer në një nga mitet e rinisë, e asaj pjese të shoqërisë që nuk është infektuar akoma nga konsumizmi. E asaj pjese të shoqërisë që akoma vazhdon të ndjejë dhe të besojë nga parimet e të drejtave të njeriut. Shumë qeveri botërore e konsiderojnë EZLN (Zapatista Army of Nacional Liberation) si një organizate terroriste, dhe pikërisht për këtë arsye në Çdo takim ose dalje në publik përfaqësuesit e saj mbajnë një maskë për të fshehur identitetin e tyre të vertetë. Madje edhe në takimin që pritet të zhvillohet me kryeministrin e sapo zgjedhur meksikan, Subcomandante Marcos, deklaroj që ftontë të gjithë mbështetësit e kësaj ushtrie që në një mënyrë simbolike atë ditë të dalin me maskat që tanimë janë bërë si shenjë konvencionale e rezistencës. Përfaqësuesit e kësaj ushtrie përndiqen dhe konsiderohen terroristë në shumicën e vëndeve. Dhe ky është një debat tjetër i madh, që është i hapur. A mund të konsiderohet Subcomandante Marcos dhe gjithë përfaqësuesit e EZLN terroristë? A mund të konsiderohen kërkesat e tyre të karakterit terrorist ? Kjo është një temë që akoma debatohet në shumicën e analizave që bëhen për EZLN dhe për përfaqësuesin e saj Subcomandante Marcos.

Kush është Subcomandante Marcos ? Si e sheh veten ai ne një botë të tillë ?

Këto janë fjalët që ai vetë ka shkruar për të përshkruar veten e tij. Marcos me fjalët e tij : Marcos është një joseksual në San Francisko, një njëri më njgyrë në Afrikën e Jugut, një Aziatik në Evropë, një Meksikan ilegal në San Ysidoro, një anarkist në Spanjë, një Palestinez në Izrael, një Indian i fisit Maja në San Cristobal, një pjestar bande në Neza, një Cifut në Gjermani, një avokat i popullit në Ministrinë e Mbrojtjes, një komunist në kohën e luftës së ftohtë, një artist pa galeri... Një pacifist në Bosnje, një shtepiake e vetmuar të Shtunën në mbrëmje në çdo fqinj në çdo qytet të Meksikës, një grua e vetmuar në metro në orën 10:00 të mbrëmjes, një fshatar pa tokë, një punëtorë i papunë... një student i pakënaqur, një disident në ekonomin e tregut të lirë, një shkrimtar pa libra ose pa lexues, dhe, sigurisht një Zapatist në malet në Jugperëndim të Meksikës. Pra Marcos është një qenie e gjallë, çdo qenie njerëzore, në këtë botë. Marcos janë të gjithë të shfrytëzuarit, të mënjanuarit dhe minoritet e shtypura, të cilët rezistojnë dhe thonë "Enough" !

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]