Sue Whitesides

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sue Whitesides
Sue Whitesides WTPGD.jpg
Nënshtetësia Kanadeze
Profesioni matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit

Sue Whitesides është një matematikane kanadeze, shkencëtare e kompjuterit, profesore e shkencave kompjuterike dhe kryetare e departamentit të shkencave kompjuterike në Universitetin e Viktorias në British Columbia, Kanada.[1] Specializimet e saj kërkimore përfshijnë gjeometrinë kompjuterike dhe vizatimin e grafikëve.

Whitesides mori një Ph.D. në matematikë në vitin 1975 nga University of Wisconsin–Madison, nën mbikëqyrjen e Richard Bruck.[2] Para se ti bashkohet fakultetit të Universitetit të Viktorias, ajo dha mësim Kolegjin Dartmouth dhe McGill University;[2] në McGill, ajo ishte drejtore e Shkollës së Shkencave Kompjuterike nga viti 2005 deri më 2008.[3][4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Faculty profile Archived 1 janar 2013 at Archive.is, Univ. of Victoria, retrieved 2012-09-30.
  2. ^ a b Sue Hays Whitesides at the Mathematics Genealogy Project
  3. ^ Computer science summer camp: High school students spend week programming, McGill Reporter, September 8, 2005.
  4. ^ Morgan Stanley boosts info-tech sector Archived 3 May 2008[Date mismatch] at the Wayback Machine., Montreal Gazette, May 2, 2008.