Suhl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Suhl
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Suhl is located in Gjermania
Suhl
Suhl
50°36′00″V 10°42′00″L / 50.600°V 10.700°L / 50.600; 10.700Koordinatat: 50°36′00″V 10°42′00″L / 50.600°V 10.700°L / 50.600; 10.700
Administrimi
Shteti Flamuri Thüringen
Qarku Suhl
Kryetari i Bashkisë Jens Triebel (apartiak që nga 7. Mai 2006)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102,70 km2
Popullsia 41.425 (30.06.2006) banorë
Dendësia 403 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 98527–98529
Prefiksi 03681
Faqja Zyrtare www.stadtsuhl.de

Suhl është një qytete në jug të njesisë Federale Thüringen. Është qyteti më i madh i Turingenit frankian jugor.