Suhoi Su-47

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sukhoi Su-47.

Sukhoi Su-47 Berkut (rusisht: Сухой Су-47 Беркут, lit.'Golden Eagle') (emri raportues i NATO-s Firkin), i përcaktuar gjithashtu S-32 dhe S-37 (që nuk duhet ngatërruar me trekëndëshin me dy motorë. dizajni i ofruar nga Sukhoi në fillim të viteve 1990 nën përcaktimin Su-37) gjatë zhvillimit fillestar, ishte një avion luftarak eksperimental supersonik i zhvilluar nga Kompania SHA Sukhoi. Një tipar dallues i avionit ishte krahu i tij i shtrirë përpara që i dha avionit shkathtësi dhe manovrim të shkëlqyeshëm. Ndërsa prodhimi serik i këtij lloji nuk u materializua kurrë dhe konfigurimi nuk u ndoq më tej, avioni i vetëm i prodhuar shërbeu si një prototip demonstrues i teknologjisë për një numër teknologjish të avancuara të përdorura më vonë në luftëtarët Su-35 të gjeneratës 4.5 dhe avionët luftarakë të gjeneratës së pestë aktuale Su-57.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]