Suhoi Su-30MKI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sukhoi Su-30MKI)

Sukhoi Su-30MKI (emri i raportimit të NATO-s: Flanker-H) është një avion luftarak shumëfunksional i epërsisë ajrore i zhvilluar nga Sukhoi i Rusisë dhe i ndërtuar me licencë nga Hindustan Aeronautics Limited (HAL) e Indisë për Forcën Ajrore Indiane (IAF). Një variant i Sukhoi Su-30, ai është një luftëtar i rëndë, me rreze të gjatë, me rreze të gjatë veprimi.

Zhvillimi i variantit filloi pasi India nënshkroi një marrëveshje me Rusinë në vitin 2000 për të prodhuar 140 avionë luftarakë Su-30. Varianti i parë Su-30MKI i prodhuar nga Rusia u pranua në Forcat Ajrore Indiane në 2002, ndërsa Su-30MKI i parë i montuar në Indi hyri në shërbim me IAF në 2004. IAF ka gati 260 Su-30MKI në inventar që nga janari 2020 Su-30MKI pritet të formojë shtyllën kurrizore të flotës luftarake të Forcave Ajrore Indiane deri në vitin 2020 dhe më tej.

Avioni është i përshtatur për specifikimet indiane dhe integron sisteme dhe avionikë indianë, si dhe nënsisteme franceze dhe izraelite. Ai ka aftësi të ngjashme me Sukhoi Su-35 me të cilin ndan shumë karakteristika dhe komponentë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]