Jump to content

Avioni luftarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Avioni Luftarak)
Formimi i një Legacy, Fluturimi i Hertiage Bashkon Aviacionin e Kaluar dhe të Tashmes.

Avionët luftarakë janë avionë ushtarakë me krahë fiks të projektuar kryesisht për luftime ajër-ajër. Në konflikt ushtarak, roli i avionëve luftarakë është të vendosin epërsinë ajrore të hapësirës së betejës. Dominimi i hapësirës ajrore mbi një fushë beteje i lejon bombarduesit dhe avionët sulmues të përfshihen në bombardimin taktik dhe strategjik të objektivave të armikut.

Karakteristikat kryesore të performancës së një gjuajtësi përfshijnë jo vetëm fuqinë e tij të zjarrit, por edhe shpejtësinë dhe manovrimin e tij të lartë në krahasim me aeroplanin e synuar. Suksesi ose dështimi i përpjekjeve të një luftëtari për të fituar epërsi ajrore varet nga disa faktorë, duke përfshirë aftësinë e pilotëve të tij, qëndrueshmërinë taktike të doktrinës së tij për vendosjen e luftëtarëve të tij dhe numrin dhe performancën e atyre luftëtarëve.

Shumë avionë luftarakë modernë kanë gjithashtu aftësi dytësore si sulmi tokësor dhe disa lloje, të tilla si bombarduesit luftarakë, janë projektuar që në fillim për role të dyfishta. Modelet e tjera të avionëve luftarakë janë shumë të specializuara, ndërkohë që ende plotësojnë rolin kryesor të epërsisë ajrore, dhe këto përfshijnë përgjuesin, luftëtarin e rëndë dhe luftëtarin e natës.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fighter aircraft", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-12, marrë më 2022-12-18