Suhoi Su-57

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sukhoi Su-57)
Byroja e Dizajnit Sukhoi, 054, Sukhoi Su-57.

Sukhoi Su-57 (rusisht: Сухой Су-57; emri raportues i NATO-s: Felon) është një avion luftarak shumëfunksional stealth me dy motorë i zhvilluar nga Sukhoi. Ai është produkt i PAK FA-së (rusisht: Perspektivnyy Aviatsionnyy Kompleks Frontovoy Aviatsii, fjalë-për-fjalë. ''prospektiv aeronautik'') i programit të forcave ajrore të linjës së përparme, komplekse ajrore të vijës së përparme, të linjës së përparme. u inicua në vitin 1999 si një alternativë më moderne dhe më e përballueshme për IMF-në (Projekti Mikoyan 1.44/1.42). Emërtimi i brendshëm i Sukhoi për avionin është T-50. Su-57 është avioni i parë në shërbimin ushtarak rus i projektuar me teknologji stealth dhe synohet të jetë baza për një familje avionësh luftarakë stealth.

Një luftëtar me shumë funksione i aftë për luftime ajrore, si dhe për goditje tokësore dhe detare, Su-57 përfshin vjedhje, supermanovrim, superlundrim, avionikë të integruar dhe kapacitet të konsiderueshëm të ngarkesës së brendshme. Avioni pritet të pasojë MiG-29 dhe Su-27 në shërbimin ushtarak rus dhe është tregtuar edhe për eksport. Prototipi i parë i avionit fluturoi në vitin 2010, por programi do të përjetonte një zhvillim të zgjatur për shkak të çështjeve të ndryshme strukturore dhe teknike që u shfaqën gjatë provave, duke përfshirë shkatërrimin e avionit të parë të prodhimit në një përplasje përpara dorëzimit të tij. Pas vonesave të përsëritura, Su-57 i parë hyri në shërbim me Forcat Ajrore Ruse (VKS) në dhjetor 2020. Luftëtari pritet të ketë një jetë shërbimi deri në 35 vjet.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]