Jump to content

Sukiyaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sukiyaki përgatitur në shtëpi

Sukiyaki (鋤焼, ose më e zakonshme すき焼; shqiptimi: sukijaki) është një pjatë japoneze që përgatitet dhe shërbehet në stilin nabemono (tenxhere e nxehtë japoneze).

Përbëhet nga mishi (zakonisht viçi i prerë hollë), i cili gatuhet ose ziej ngadalë në tryezë, së bashku me perime dhe përbërës të tjerë, në një tenxhere hekuri të cekët në një përzierje salcë soje, sheqeri dhe mirin. Pjata shpesh shërbehet me një tas të vogël me një vezë të papërpunura dhe mishi dhe perimet zhyten në tas përpara se të hahen. Pijet e zakonshme që shërbehen me sukiyaki janë çaj i gjelbërt dhe sake.

Në përgjithësi sukiyaki është një pjatë dimri dhe zakonisht gjendet në bōnenkai, festë e fundvitit japoneze.