Sulejman Rebac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sulejman Rebac
Të dhënat vetjake
Datëlindja29 mars 1929
VendlindjaMostar, Bosnja dhe Hercegovina
Data e vdekjes17 nëntor 2006
VendvdekjaMostar, Bosnja dhe Hercegovina
PozicioniStriker
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1947–1954FK Velež Mostar
1954–1957HNK Hajduk Split
1957–1958FK Sarajeva
Karriera ndërkombëtare
1956Kroacia1(2)
Skuadra të menaxhuara
1968–1976FK Velež Mostar
1973–1974Jugollavia
1977–1978FK Željezničar Sarajevo
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Sulejman "Sula" Rebac (29 mars 1929 – 17 nëntor 2006)[1] ishte futbollistë dhe menaxher boshnjakë.

Sulejmani filloi të luajë në skuadrën FK Velež Mostar në vitin 1947. Në vitin 1954, ai shkoi për në skuadrën HNK Hajduk Split, ku qëndroi për disa sezone. Ai luajti vetëm një sezonë në skuadrën FK Sarajeva. Në vitin 1956, ai luajti për Kroacinë kundër Indonezisë, ku shënoi dy gola. Pasi doli në pension, ai filloi të bëhej menaxher.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]