Summerville (South Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Samërvill
Anglisht : Summerville
Qytet
Motoja Sacra Pinus Esto ("Pisha është e shenjtë")
noform
Qendra e Samervillit
Vendndodhja
Samërvill is located in SHBA
Samërvill
Samërvill

Koordinatat: 33°0′29″V 80°10′58″P / 33.00806°V 80.18278°P / 33.00806; -80.18278

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Rrethi Dorchester, Berkeley, Charleston
Kryetari i Bashkisë William C. Collins
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47 km2
Lartësia 27 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 44.719 banorë
Dendësia 928,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1831
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 29483, 29485
Prefiksi 843
Koordinatat 33° 0′ 29″ Veri

80° 10′ 58″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.summervillesc.us
Vendodhja e Samervillit në Karolinën e Jugut

Summerville (shqiptohet: Samërvill) është një qytet në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut që gjendet kryesisht në qarkun Dorchester dhe pjesërisht në qarqet Berkeley, dhe Charleston.