Summerville (South Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Summerville
Summerville
Qytet
Qendra e Samervillit
Qendra e Samervillit
Parimet: 
Sacra Pinus Esto ("Pisha është e shenjtë")
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 44,719
{{{postal_code_type}}}
29483, 29485
Faqja zyrtarewww.summervillesc.us
Vendodhja e Samervillit në Karolinën e Jugut

Summerville (shqiptohet: Samërvill) është një qytet në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut që gjendet kryesisht në qarkun Dorchester dhe pjesërisht në qarqet Berkeley, dhe Charleston.