Supë krem - domate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nevojiten:

  • 1 kg domate [ose pyre domatesh e konservuar]
  • 2 lugë miell
  • 50 gr gjalpë [ose vaj ulliri]
  • 2 kocra të supes [koncentrat supe ]
  • majdanoz, celer, veget, piper i zi, pak hudhër.

Procedura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Domatet bluhen në mikser ose në rende. Në një enë hidhet gjalpi të shkrihet në temperatur të ulët i hidhet mielli dhe fërgohet ngadalë deri sa të skuqet, pastaj i hidhet hudhra dhe domatet, përzihet deri sa të merr një valë, i shtohen melmesat tjera dhe ujë sipas dëshirës. Zihet 15 min.