Surbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Surb
Ανάληψις
Fshat
Vendndodhja
Surb is located in Greqia
Surb
Surb
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Livadhi
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 24′ 34″ Veri

22° 49′ 55″ Lindje

Popullsia 169 banorë (2011)

Surb[1] (greqisht: Ανάληψις/Análipsis) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Σούρπη/Soúrpi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Soúrpi - Análipsis