Survivor (program televiziv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rupert Boneham në një nga sezonet e Survivor

Survivor (përkthyer në shqip: i mbijetuari) në disa vende e njohur edhe si Ekspedita Robinson, është një lojë reality show e aplikuar në shumë vende të botës. Në shfaqje, garuesit janë të izoluar në botën e egër dhe konkurrojnë për të fituar çmimin e madh dhe shpërblime të tjera.

Në këtë program përdoret sistemi i eliminimit progresiv, duke lejuar garuesit të eleminojnë me votë anëtarët e tjerë të klanit derisa mbetet një garues përfundimtar dhe fiton titullin "i mbijetuari i vetëm". Formati televiziv për Survivor u krijua në vitin 1992 nga producenti televiziv britanik Charlie Parsons për një kompani televizive britanike të quajtur Planet 24.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]