Susan B. Anthony

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Susan B. Anthony (15 shkurt 1820 - 13 mars 1906) ishte një reformatore shoqërore amerikane dhe aktiviste për të drejtat e grave që luajti një rol të rëndësishëm në lëvizjen për të drejten e votës së grave. E lindur në një familje Kuakere të angazhuar për barazi sociale, ajo mblodhi peticione kundër skllavërisë në moshën 17 vjeçare. Në 1856, ajo u bë agjente shtetërore e New York-ut për Shoqatën Amerikane Kundër-skllavërisë. [1]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Harper (1898–1908), Vol. 1, pp. 144, 231