Jump to content

Suxhuku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suxhuk

Suxhuku është sallam i thatë dhe i me erëza që përdoret nga BallkaniLindjen e Mesme e në Azinë Qendrore.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emërtimi nga turqishtja sucuk - që është me prejardhje perse përfund - është përvetësuar nga gjuhë të ndryshme në mënyrë të pandryshuar në rajonet e sipërpërmendur, përfshirë në gjuhën shqipe[1].

Përmendet për herë të parë në shekullin e nëntëmbdhjetë nga Francis Steingass, aj e përshkruan atë si" zorrët e një qengji, i mbushur me mish te grire, oriz, etj

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbëhet nga mish i grirë, zakonisht viçi, erëza të ndryshme, por është bërë edhe me mishëra të tjerë, dhe duke përfshirë qimnon, valanidh, hudhër, kripë dhe piper, i mbushur në zorrë, e cila është e lejuar të thahet për disa javë. Mund të jetë pak a shumë djegës, mjaft i kripur dhe me përmbajtje të lartë të yndyrës. Është një ushqim me një afat të gjatë ruajtjeje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hasan Eren (1999), Türk Dilinin Etimolojik Sözlüğü, Ankara, p. 376