Tërpo Zografi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tërpo Zograf)

Tërpo Zografi ishte ikonograf, vepmtarinë e tij e nisi ne vitin 1782. Midis punimeve që njohim punoi ne Shën Naum, Voskopojë, Libofshë dhe në Malin e Shenjtë.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Th. Popa. Piktorët mesjetar shqiptar Tiranë 1961.