Jump to content

T-14 Armata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tanket T-14 Armata gjatë provës së paradës në Moskë 2018.

T-14 Armata (rusisht: Т-14 «Армата»; emërtimi industrial rusisht: Объект 148, i romanizuar: Ob'yekt 148 ('objekti 148'), është një tank luftarak kryesor rus (MBT) i bazuar në Platformën Luftarake Universale Armata.

Ushtria ruse fillimisht planifikoi të blinte 2.300 T-14 midis 2015-2020. Deri në vitin 2018, prodhimi dhe mungesat fiskale e shtynë këtë deri në vitin 2025, përpara se Rusia të shpallte anulimin e dukshëm të prodhimit kryesor më 30 korrik 2018. Megjithatë, që nga viti 2021, Agjencia shtetërore ruse e mediave TASS pretendoi se Armata pritej të fillonte prodhimin serik në vitin 2022, me dërgimin e një grupi testimi prej 100 në Divizionin e 2-të të pushkëve motorikë Tamanskaya të Gardës që pritet të fillojë në vitin 2022. Tanket janë planifikuar të jenë vetëm transferohet zyrtarisht pas përfundimit të të gjitha testeve shtetërore. Në dhjetor 2021, konglomerati shtetëror rus Rostec deklaroi se prodhimi serik kishte filluar, me "më shumë se 40" tanke Armata që parashikohej t'u dorëzoheshin trupave ruse pas vitit 2023.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]