Takoyaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Takoyaki me salcë Worcestershire dhe majonezë

Takoyaki (Japonisht: たこ焼き) është një ushqim japonez në formë topi ose meze e bërë nga brumi i miellit të grurit dhe e gatuar në një tigan të formuar special. Zakonisht është e mbushur me oktapod të grirë (tako), copëza tempura (tenkasu), xhenxhefil turshi (beni shōga) dhe qepë jeshile (negi). Topat janë lyer me salcë takoyaki (të ngjashme me salcën Worcestershire) dhe majonezë, dhe më pas spërkaten me legenin jeshil (aonori) dhe ashkël e sardinit të tharë. Ekzistojnë shumë ndryshime në recetën takoyaki, për shembull, ponzu (salcë soje me dashi dhe uthull agrume), goma-dare (salcë susami dhe uthull) ose dashi me uthull.

Receta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Koha e përgatitijes: 10 min
 • Koha e gatimit: 10 min

Përbërësit:

 • 2 gota (480ml) Dashi
 • 2 vezë
 • 1 lugë salcë soje
 • 1/4 lugë kripë
 • 1 gotë plus 2 lugë gjelle të gjithë miellin
 • 2-3 qepë jeshile, të copëtuar imët
 • 2 lugë gjelle beni shōga (xhenxhefil të kuq turshi), copëtuar
 • Oktapodi i zier*, i prerë në 1/2" kube
 • Vaj
 • Salcë Takoyaki ose salcë Okonomiyaki
 • Mayo
 • Aonori (alga deti e thatë e gjelbër)
 • Katsuobushi (thekon të thata bonito)
 • Oktapodi zëvendësues me sallam, djathë, proshutë, etj.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Takoyaki Recipe" (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]