Tampico (Illinois)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tampiko
Anglisht : Tampico
Qytet
noform
Në qendër të Tampikos
Vendndodhja
Tampiko is located in SHBA
Tampiko
Tampiko

Koordinatat: 41°37′50″V 89°47′7″P / 41.63056°V 89.78528°P / 41.63056; -89.78528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Whiteside
Kryetari i Bashkisë Kristine L. Hill
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1 km2
Lartësia 195 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 778 banorë
Dendësia 797 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1875
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 61283
Prefiksi 815, 779
Koordinatat 41° 37′ 50″ Veri

89° 47′ 7″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.tampicoil.com
Vendodhja e Tampikos në Ilinois

Tampico është një qytezë që ndodhet në Tampico Township, Qarku Whiteside, Illinois, Shtetet e Bashkuara. Sipas regjistrimit të vitit 2010 qyteti kishte një popullsi të prej 790 banorësh, nga 772 që kishte në regjistrimin e vitit 2000. Presidenti amerikan Ronald Reagan ka lindur atje dhe ka jetuar atje për dy periudha të shkurtëra të fëmijërisë së tij.