Jump to content

Taras Shevçenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Taras Shevçenko
Shevçenko fotografuar nga Andrey Denyer, c. 1859
Shevçenko fotografuar nga Andrey Denyer, c. 1859
U lind mëTaras Hryhorovych Shevchenko
Тара́с Григо́рович Шевче́нко
9 mars [S.V. 25 shkurt] 1814
Moryntsi, Governorati Kiev, Oblasti Çerkasi, Ukrainë, Perandoria Ruse
Vdiq më10 mars [S.V. 26 shkurt] 1861 (47 vjet)
Shën Petersburg, Perandoria Ruse
Vendi i prehjes"Taras Hill", Kaniv, Ukrainë
Emri i letraveKobzar Darmohrai, Perebendya[1]
OccupationPoet dhe artist
GjuhaUkrainas[2] Rus[3]
NënshtetësiaPerandoria Ruse
EdukimiAnëtar i Akademisë së Arteve (1860)
ShkollimiAkademia Perandorake e Arteve (1845)
Periudha1840–1861
Punët e shquaraKobzar
Firma

Taras Hryhorovych Shevchenko (Ukrainisht: Тара́с Григо́рович Шевче́нко; 9 mars [S.V. 25 shkurt] 1814 – 10 mars [S.V. 26 shkurt] 1861), gjithashtu i njohur Kobzar Taras, ose shkurt Kobzar (kobzarët janë bardë në kulturën ukrainase), është poet, piktor dhe humanist ukrainas. Ai konsiderohet poeti më i madh romantik i gjuhës ukrainase. Një figurë emblematike në historinë e Ukrainës, ai shënon zgjimin kombëtar të vendit në shekullin e 19-të. Jeta dhe puna e tij e bëjnë atë një ikonë të vërtetë të kulturës së Ukrainës dhe diasporës ukrainase gjatë shekujve të nëntëmbëdhjetë dhe të njëzetë. Universiteti kryesor ukrainas mban emrin e tij që nga viti 1939: Universiteti Kombëtar Taras Shevçenko i Kievit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "До Основ'яненка. Тарас Шевченко. Повне зібрання творів. Том. 1". litopys.org.ua (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-02-07. Marrë më 2014-02-14.
  2. ^ "Shevchenko, Taras". www.encyclopediaofukraine.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-01-08. Marrë më 2017-03-09.
  3. ^ "Articles & Essays | Taras Shevchenko | Taras Shevchenko Museum - Toronto" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-02-04. Marrë më 2022-02-04.