Taras Shevçenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Taras Shevchenko selfportrait oil 1840 (crop).png

Taras Hryhorovych Shevchenko ka lindur më 25 shkurt 1814 (9 mars 1814 në kalendarin gregorian) në Moryntsi (qeveria e Kievit) dhe vdiq më 26 shkurt 1861 (10 mars 1861 në kalendarin gregorian) në Shën Petersburg, është poet, piktor dhe humanist ukrainas. Ai konsiderohet poeti më i madh romantik i gjuhës ukrainase. Një figurë emblematike në historinë e Ukrainës, ai shënon zgjimin kombëtar të vendit në shekullin e 19-të. Jeta dhe puna e tij e bëjnë atë një ikonë të vërtetë të kulturës së Ukrainës dhe diasporës ukrainase gjatë shekujve të nëntëmbëdhjetë dhe të njëzetë. Universiteti kryesor ukrainas mban emrin e tij që nga viti 1939: Universiteti Kombëtar "Taras-Shevchenko" i Kievit. Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.