Tatzat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tatzati
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Gjirokastrës
Rrethi: Rrethi i Delvinës
Komuna: Komuna Vergo
Popullsia: 80 banorë
Targat e automjeteve: DL
Lartësia mbidetare: 393 m.n.d.
Përdorimi i stampës

Tatzati është një fshatkomunën Vergorrethin e DelvinësShqipërisë. Një fshat i njohur për tradita atdhetare dhe arsimdashëse, me shtëpitë prej guri ngjitur me njëra-tjetrën dhe rrugët e shtruara me kalldrëm posi Gjirokastra në miniaturë. Nga ky fshat kanë dalë mjaft mësues të shkollës shqipe e nëpunës të administratës, deputet e deri ministër të luftës.

Fshati Tatzat


Dy figura fisnike të fshatit dhe të Atdheut, Ismail Bej Tatzati, i cili u pushkatua në vitin 1945 pse ishte patriot, dhe Abdulla Rami një nga Juristët më të shquar të vendit, i cili u dënua dhe u iternua pse ishte pro perndimor.


Shih edhe

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]